GEODATA, Bakanlığımızın Bilgi İşlem Dairesi yönetiminde geliştirilmiş bir İnternet Tabanlı Coğrafi Bilgi Sistemleri uygulamasıdır. Bakanlığımızda ve Bakanlığımıza bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü ve Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü bilgi işlem birimlerinde halihazırda kuruludur.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü
Su Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü
Orman Genel Müdülüğü
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü

çalışma alanlarına ve sorumluluklarına giren her türlü mekansal verinin, halkımıza kolay ve hızlı bir şekilde ulaştırılmasını amaçlayarak GeoData İnternet Tabanlı Kurumsal Coğrafi Bilgi Sistemleri uygulamasını yayına almıştır.

GEODATA tüm kurumların sorumlu oldukları coğrafi katmanların, kurum yetkililerince yönetilebildiği ve bu katmanların internet aracılığı ile kullanıcılara sunulduğu bir ortam sağlar. Altyapısı ile kurumlar arası coğrafi veri paylaşımını ve yönetimini gerçekleştirir. Dünya standardı internet tabanlı veri formatlarını destekler. Halihazırda istemci tarafında Google Maps ve Microsoft Bings altlık uydu ve kentsel haritaları desteklemekte olup Bakanlığımız uydu veri seti ile uyumludur. Sunucu tarafında ise Bakanlığımızda kurulu harita sunucuları ile uyumludur.

Altyapımız

Bakanlığımızın Coğrafi Bilgi Sistemleri Altyapısı dünya standartlarına göre hazırlanmış 3 katmanlı mimaride tasarlanmıştır. GEODATA, bu altyapıdan aldığı gücünü akıllı algoritması ile birleştirerek coğrafi verilerin çok hızlı ve dinamik bir şekilde işlenip son kullanıcılara ulaştırmaktadır. Coğrafi katmanlara anlık olarak eklenen veri, istenirse veri kontrolünden sonra istenirse eklendiği andan itibaren kullanıcılara ulaştırılmaktadır.Bu altyapı Bakanlığımız ve bağlı kuruluşlarında da kurulmuş olup, kendi verileri ile kendi sunucularından hizmet vermektedir.